Uçak Bileti Destek Hattı

Merak edilen diğer konulardan birisi de uçak bileti alırken yanlış isim yazılınca ne olacağıdır. Destek hattı bu konudan sıklıkla aramaktadırlar. Ancak havayolu şirketleri  güvenlik nedeniyle , satın alınmış olan biletlerden isim değişikliğinin kesinlikle kabul etmemektedir. Ve sırf yanlış yazılan isimler yüzünden yolcuların uçmasına engel olmaktadır. Uçak Bileti Destek Hattı

Bazı havayolu şirketleri Harf hatalarından, isimde genel olarak büyük bir değişiklik olmayacaksa inisiyatif kullanabiliyor ve yolculara uçma hakkı verebiliyorlar. Ayrıca yine bazı havayolu şirketleri üç harfe kadar değişikliği kabul edebiliyor. Ancak dediğimiz gibi her havayolu şirketinin kendi kuralları vardır.

Uçak Bileti Destek Hattı

Bir diğer merak edilen konuda bagaj hakkıdır. Yolculuk için bagajları hazırlayıp , havalimanına gittiğinizde bazen kötü sürprizlerle karşılaşılabilir. Özellikle yurt dışı uçuşlarda , yerli ve alışık olduğunuz havayolu şirketi dışında bir şirketle uçuyorsanız ,, beklemediğiniz bazı kurallarla karşılaşabilirsiniz. Her uçak bileti için farklılık gösterir. Bu nedenle uçak bileti satın alırken dilerseniz satın aldığınız platform üzerinden kuralları okuyarak  , destek hattı ile iletişime geçerek bu haklarınız öğrenebilirsiniz. El bagajları için de bazı kurallar vardır. Pek çok yolcu bazı eşyalarını bırakmak istemiyor. El bagajı içinde kesinlikle kesici , delici ,diğer kişilere zarar verebilecek herhangi bir eşya olmaması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir