Umre Turları Uçak Bileti

Hac ibadeti Müslümanların her yıl belli dönemlerde kutsal topraklara gelerek burada hacın görevlerinin eda edilmesi ile yapılan bir ibadet şeklidir. İslam dininin şartlarından biri olup, maddi gücü ve fiziksel özellikleri yeten herkesin ömründe 1 kez hacı olması zorunludur. Umre Turları Uçak Bileti

Maddi gücü yetmekten kasıt şudur. Hem Hac yolculuğundaki ihtiyaçları karşılamak hem ailesine yokluğunda yetecek kadar maddi imkan sağlamak hem de Hac yolculuğuna çıkmadan önce varsa borçlarını kapatmaktır. Bu şartları karşılamadan Hac yolculuğuna çıkılmaz. Diğer şartlardan biri olan fiziksel gücünün yetmesinden kasıt da, uzun yollar yürüyecek, yolculuk kaldıracak gibi sağlık şartlarında olmak, akıl sağlığının yerinde olması ve sağlığını tehdit eden herhangi bir hastalığa sahip olmamaktır. Bu şartlar sağlandığı takdirde Hac yolculuğuna çıkılabilir.

Hac için kutsal topraklara varmadan, Mikat yeri denilen bölgelerde ihrama girilir. İhram mana olarak normal hayatta yapılmasında bir sakınca olmayan bazı davranışların Hac süresinde yapılmasının yasak olmasıdır. Bu yasaklar arasında saç ve vücut kıllarını kesmek, tırnak kesmek ve avlanmak gibi eylemler bulunmaktadır. İhrama girilirken giyilen dikişsiz ve beyaz kıyafete de ihram elbisesi adı verilir. İhram, Hac ibadetinin farzlarından birisidir.

İhrama girilmenin ardından kutsal topraklara girilir ve diğer görevlerin yapılma zamanı gelir. Bu görevler arasında Hac’ın farzlarından biri olan vakfe yapmak vardır. Vakfe denilen görev, Arafat ismi verilen bölgede bir süre bulunmaktadır. Vakfe, Kurban Bayramı’nın arife gününde yapılır. Günün akşamüstüne kadar burada kalınır ve akşamüstü, ertesi gün bayram sabahında yapılacak şeytan taşlama için taş toplamak üzere Mina’ya gidilir.

Umre Turları Uçak Bileti

Ertesi gün yani Kurban Bayramı’nda Kabe tavafı yapılır. Tavaf, 7 kez dönüşten oluşur. Tavafa, Hacer-ül Esved taşının hizasından başlanır. Tavafın kesintisiz yapılması sünnettir. Tavafın ardından şeytan taşlama yapılır. Şeytan taşlamada, büyük ve küçük şeytanlara toplam 7 taş atılır.

Safa ve Merve tepeleri arasında Sa’y yapmaktan bahsetmek gerekirse, iki tepe arasında toplamda 7 kez gidip gelmektir. Sa’y yapmaya Safa tepesinde başlanır, Merve tepesinde son erer.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir